Ankara Muhasebeci İçin Dijital Dönüşüm Nedir?

Hollywood bilim kurgu filmleri ile beraber 90’lı yıllarda çocuk olanlar için çağımızı, dünyamızı ve geleceğimizi ele geçirmek isteyen robotların, yapay zekalı bilgisayarları ve robot savaşlarının olacağı çağ olarak hayal ediliyordu. Günümüzde ise sürücüsüz otonom araçların teknolojik yapısı karşısında tüm insanlık hayrettedir.

Aslında makine ve insan arasındaki iş mücadelesi, tekerleğin bulunuşuna kadar dayanır. Şimdilerde ise yaşayan insanlığın korkusu, robotların dünyayı ele geçirmesi değil, robotların ve yapay zekaların işlerini ellerinden almasıdır.

Dijital Muhasebe Nedir?

Ankara muhasebeci uygulamalarının ve işlemlerinin tamamen dijital yapılar üzerinen gerçekleştirilmesidir. Yeni nesil mali müşavir olarak da malum dijital muhasebe, mali işlemlerin daha az hata paylı ve daha kısa bir zaman içerisinde gerçekleştirilmesine imkan sağlamış, işletmelere zamandan zamandan tasarruf.

Gerçek olan şu ki, dijital dönüşüm ile oluşabilecek bütün zorlukları ve riskleri öngörmemiz gerekiyor. Sürekli olarak inovasyon yapmak için ihtiyaç duyduğumuz materyallerin, şimşek hızında değişmesi muhasebeci mesleğini etkileyecek mi? Tüm bu sualler için söylenebilecek çok güzel bir söz var: dijital inkilap her zamankinden daha süratli ve daha sert olarak geliyor. Bu nedenle başarı elde etmek isteyen muhasebeciler işini tekrar tasarlamalı, insanları daha iyi işler oluşturmaya yönlendirmelilerdir.

Dijital Dönüşümde Nasıl Hayatta Kalırız?

Diğer teknolojik inovasyonlardan farklı olarak, bu devrimin diğerlerine göre daha çok kargaşalık yaratması beklenmektedir. Çünkü tüm bu eski inovasyonlar bir kenara 21. yüzyıl inovasyonları çok sert bir şekilde geliyor.

Biz bu devrim işimizi elimizden alır mı? işsiz kalır mıyız? diye düşünürken muhasebe alanında dijital dönüşüm son sürat ilerlemeye devam ediyor. İnternetin ilk çıkışından, cloud teknolojisine, big data ve yapay zeka ile bütün bilgilerimiz ve işlemlerimiz daha pratik ve otomatik hale gelmektedir.

Rutin ve bayağı yorucu olan muhasebe kayıtlarının, şirket kuruluşlarının bir yapay zeka sistemi tarafından yapıldığını düşünün. Muhasebeci ve Mali Müşavir için, büyük veri, veri bilimi, sistem tasarlama ve yönetme gibi spesifik iş yükleri de ortaya çıkacaktır.

Sonuç olarak, muhasebenin geleceğini yönetmek için muhasebeci ve mali müşavirlerin bu dijital dönüşümün içerisinde etkin bir şekilde rol almaları gerekiyor. Bu nedenden ötürü dijitalleşme sürecinde muhasebe mesleğini geliştirecek, dönüşümünün başarılı olmasını sağlayacak yine muhasebecilerdir.

Bu dijital dönüşümün muhasebe mesleğini, eğitim, gelişim gibi bütün alanlarda dijitalleşmeye entegre edilmesi beklenmektedir.

Yapay zeka kabiliyetleri ile muhasebeciler dijital verileri okuma, çözümleme, yorumlama, sorunu tanım gibi alanlarda sektöre katkı sağlayarak dijital dönüşümün kalbinde yer alacaklardır.

Mali mühendislik ve mali müşavirlik yardımıyla dijital devrimleşme, muhasebe mesleğine çokça katkı ve fırsat sağlayacaktır. Umuyoruz ki biz muhasebeci ve mali müşavirler de bu dönüşümde yer alarak katkı sağlayabilelim.

 

Aklınıza takılan her soruda;

bilgi almak için bize ulaşın.

Bize Ulaşın

Okumaya devam et.

Ücretsiz Bilgi Almak İçin

Tıkla Ara!

*Çekinmeden arayabilirsiniz…