Demir-çelik ve bileşiklerinden yapılan eşyaların taşınmasında Tank tutma oranı değişti. 25 Ekim 2022’de Yetki Belgesinde dağıtılan raporla, yürürlüğe giren maddelerle Tank tutma oranının kapsamı yenilendi. Sonuç olarak, bu plandan ek olarak etkilendiğinizi söyleyebilir misiniz? Ankara Muhasebeci cevaplıyor:

Bekletmeden Sorumlu Alıcılar

Önemli Katma Değer Tespiti Genel İcra Tebliği kapsamındakilere yenileri eklendi.

“Demir-çelik ve karışımlarından mamul eşyanın, hurdadan, diğer rafine edilmemiş bileşenlerden veya hurda, metal ve diğer tabiî maddelerin bir arada kullanılmasından meydana geldiği varsayılarak, bu eşyanın nakliyatında, eşyanın taşınması da dahil olmak üzere her aşamada muhafaza işlemi uygulanır. ana yapımcılar.” maddeye bakılmaksızın, Borsa İstanbul A.Ş.

Demir Çelik Ürünlerde KDV Uygulaması

Ankara Muhasebeci ile KDV kapsamına giren demir-çelik ve bileşiklerinden elde edilen ürünleri daha ayrıntılı olarak sıralayalım: Bu ürünler, metal, parça veya diğer rafine edilmemiş bileşenlerden oluşturulan çok çeşitli uzun veya düz malzemeleri içerir. Tank tutma oranları ve çeşitli odaklar değiştirildi.

Demir ve çelik Tank tutma uygulaması, son dağıtılan sevkiyattan önce kaydedilen 4/10’luk kısmın uygulanması gerektiğini ifade etti. Yeni değişikliklerin bir bileşeni olarak bu oran önemli ölçüde 5/10’a düşürülmüştür.

Ürünlerin taşınmasıyla birlikte ortaya çıkan tank indirimi, aynı tarihlerde vergi tahsilat dönemleri itibari ile bahsedildiğinde gerçek para ile yapılıyordu. Bundan sonra Ocak ve Haziran ayları arasında navlunlardan doğan indirim özgürlükleri, en erken Haziran, en geç Kasım ayı itibari ile anıldığında Ankara Muhasebeci tarafından gerçek para üzerinden yapılacaktır.

Yeni Kılavuz Neyi Değiştirecek?

En son Tank tutma sevkiyatıyla değişen en önemli iki odak noktası:

  • Kesirli porsiyon oranı 4/10’dan 5/10’a genişletildi.
  • Hisseleri Borsa İstanbul A.Ş. ‘de işlem gören şirketlerin demir-çelik ve alaşımlarından mamul ürünlerin tesliminde KDV stopajı uygulanmaya başlandı.

Sevkiyatta yapılan farklı değişiklikler aşağıdaki gibidir:

  • Yarıda kalan kısmın söz konusu olduğu borsalarda, beklenen duyurunun yasal süre içinde yapılmaması durumunda ilgili Tank türevine, duyurunun yapıldığı dönemin 1 No’lu Tank Bildirimi verilebilir.
  • İndirim döngüsü kapanmadan önce tam istisna kapsamındaki vatandaşlar için alışılmadık bir ticaret farkı oluşması durumunda bu tutar indirim hesabından düşülür.
  • Teminat mektubuna bakılmaksızın, artık Tank indirimlerinde sigorta acentesi kefalet senetleri getirilebilir.

Hangi Demir Ve Çelik Kalemlerin Geri Durması Muhtemeldir?

Önemli sevkiyatın alıcıları önemli raporda şu şekilde anlamlandırıldı: “Geniş bir yelpazede uzun (çubuk, inşaat demiri, profil, kıvırma demir, tel çubuk, tel, halat, ağ, boru, seviye çubuğu vb.) ) demir-çelikten ve metal, parça veya diğer rafine edilmemiş maddelerden oluşan bileşiklerden mamul. .) veya seviye (levha, sıcak hareket eden seviyeli ürünler, soğuk hareket eden seviyeli ürünler ve örtülü seviyeli ürünler vb.) demir-çelik ve amalgam ürünler”

Hangi Demir Ve Çelik Parçalar Geri Çekilmeye Maruz Kalmaz?

“Demir-çelik ve bileşiklerinden mamul eşyanın taşınmasında (giriş yolu, kapı kolu, sivri demir, vida, somun, vida bağlantısı, dübel, kilit, çivi, nervür, manşon, dirsek, kapan, mil, yay, top, yatak, zincir vb.) tutmak bir fark yaratmaz.” Cümle, yine, yakın zamanda dağıtılan raporun kapsamına girmeyen, yani geri çekilmeye maruz kalmayan maddelere atıfta bulunuyor.

Serbest bölge ile çalışan ve Tankçılık ile ilgili talepte bulunan bir işletme olduğunuzu varsayarsak Ankara Muhasebeci tam size göre!

Aklınıza takılan her soruda;

bilgi almak için bize ulaşın.

Bize Ulaşın

Okumaya devam et.

Ücretsiz Bilgi Almak İçin

Tıkla Ara!

*Çekinmeden arayabilirsiniz…